Lokální terapie
Přípravky regulují tvorbu mazu, mohou obsahovat různé účinné látky např. benzoylperoxid, adapalen, kyselinu azalenovou.
Aplikují se nejčastěji 1 x denně na noc. Na obličej nebo u citlivé kůže je možnost aplikovat krémy na 3 hodiny denně a poté umýt a postupně prodlužovat interval působení. Tyto přípravky by měly být vždy kombinovány s lokálně aplikovanými antibiotiky.
Pokud budete používat pouze lokální antibiotika – léčíte jen projevy, které jsou již přítomny, ale neřešíte příčinu. Antibiotika se používají 2x denně.
Celková terapie
Antibiotika – pokud se na obličeji vyskytují zánětlivé projevy, bez reakce na lokální terapii, je možná celková léčba. Délka užívání antibiotik je závislá na typu onemocnění.
Hormonální antikoncepce – může ovlivnit tvorbu akné. Při vysazení je riziko navrácení tvorby zánětlivých projevů.
Retinoidy – jsou lékem volby u pacientů se středně těžkým až těžkým akné. Jedná se o derivát vitamínu A. Lék je schopen regulovat tvorbu mazu a ovlivnit funkci mazové žlázy. Léčba je dlouhodobá cca 6 - 12 měsíců, vždy záleží na efektu terapie, Výhodou je trvání efektu i po ukončení terapie. Riziko recidivy je minimální. Rok po vysazení terapie by měla pokračovat péče o pleť lokálními přípravky, které regulují tvorbu mazu.
Při celkové léčbě mohou být suché, popraskané rty, kůže je vysušena. Nedílnou součástí léčby je dermokosmetika - hydratační krémy např. Cerawe hydratační krém, Efaclar H od firmy La Roche nebo Cleance Hydra od firmy Avene.